ŽHAVÉ TÉMA

05.05.2021

ŽHAVÉ TÉMA…

Stačí jen letmý dotek, a i těm nejsvalnatějším mužům se podlamují kolena. Může přinášet požitek ale i bolest a utrpení. Pro někdo jsou nepoživatelné, jiní je zbožňují. Na první pohled je malá a neškodná, avšak záhy vám ukáže svou sílu. Řeč je o chilli papričkách.

Jejich původ sahá do dávné předkolumbovské minulosti. Už tehdy byly chilli papričky cenným kořením jak pro svou ostrou chuť, tak pro své účinky.

MĚŘENÍ PÁLIVOSTI

Rudý obličej, vytřeštěné oči a zrychlený dech – měření pálivosti chilli papriček na „vlastní jazyk“ bylo v minulém století celkem drastické. Tuto metodu můžete znát jako Scovilleovův organoleptický test, který spočíval právě v ochutnávání roztoku z papriček, vody a cukru. Tento roztok se postupně ředil vodou, dokud pálivost nezmizela. Slabinou testu byly odlišné chuťové receptory každého ochutnavače, proto byla tato metoda dost nepřesná. Naštěstí doba pokročila a dnes se pro měření pálivosti chilli papriček používá chromatograf, který prozradí, kolik SHU (Scoville Heat Unit) jednotek pálivosti v sobě konkrétní druh papričky skrývá. Sladká paprika, kterou používáte běžně na přípravu jídel má 0 SHU, tudíž nepálí. Ale existují druhy, které dokáží s člověkem pěkně zamávat… Ty nejpálivější mohou mít i 3 miliony SHU! Tzn. že ochutnávací chilli roztok musel být 3 000 000krát naředěn vodou, než se pálivost vytratila.

NENÍ CHILLI JAKO CHILLI

Milovníci pikantních jídel mnohdy používají k dochucení kajenský pepř či tabasco. Společný jmenovatelem těchto dochucovadel je opět chilli paprička.
Cayenský pepř v sobě skrývá pálivost 50 – 80 000 SHU a hříčku slov. Označení totiž vzniklo díky špatnému překladu slovíčka pepper, což v angličtině znamená pepř i paprika. Původem je tato po čertech pálivá zelenina z Jižní Ameriky z oblasti Cayenne.
Paprika křovitá posloužila především k výrobě hotové omáčky Tabasco. Její chuť je o něco slabší než u Cayenského pepře – od 30 do 50 000 SHU.
A pak tu máme nespočet druhů chilli papriček s různými stupnicemi pálivosti – Pepper X, Dragon´s Breath, Habanero, … Všechny tyto papričky mají ale jedno společné – kapsaicin!

KAPSAICIN…

… je účinnou složkou všech chilli papriček. Laicky řečeno je to jed, který je odpovědný za pověstnou pálivou chuť. Tímto „jedem” se chilli paprička brání proti konzumaci. Při styku s holou kůží a se sliznicemi vyvolává pocit pálení, který může vyústit v nesnesitelnou bolest. Ale jak se ale říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Po vstřebání kapsaicinu se totiž do těla uvolní tzv. hormon štěstí – endorfin. Tím ale výčet účinků kapsaicinu rozhodně nekončí.

ÚČINKY

- ulevuje od bolesti svalů a kloubů
- podporuje trávení
- má blahodárný vliv na křečové žíly
- může zvyšovat odolnost cév
- urychluje metabolismus

- je vhodný při vysokém krevním tlaku či zvýšené hladině „špatného ” cholesterolu
- pomáhá hubit nežádoucí bakterie ve střevech
- silně dráždí a zahřívá pokožku, čímž dochází k lepšímu prokrvení

 

RUKU V RUCE S AROMATERAPIÍ
Aromaterapie našla cestu, jak využít pikantní účinky chilli v přípravcích. Jak už bylo řečeno, kapsaicin může ulevovat od bolesti a může dokonce i urychlovat metabolismus. V kombinaci s dalšími „prohřívacími” oleji tak vznikly skvělé masážní oleje DR. VOŠTĚP, CAYATERM a řada CELLU-THERAP.
Kombinace vybraných éterických olejů z vratiče, černého pepře a rozmarýnu společně s chilli v masážním oleji DR. VOŠTĚP může pomoci od bolesti a svalové únavy nejen sportovcům ale i lidem po nečekané fyzické námaze.
Pomerančová kůže dokáže způsobit nejednu vrásku. CELLU-THERAP je tou nejlepší volbou, pokud se rozhodnete dát celulitidě vale (samozřejmě ve spojení s pohybem). Obsažené chilli může uvolňovat podkožní tuky do organismu. Důležitý je ale i pohyb, aby se uvolněný tuk odplavil z těla!
Jedinečná kombinace chilli a éterických olejů hřebíčku, pepře, rozmarýnu v mandlovém základu tvoří pověstnou třešničku na dortu – CAYATHERM. Blahodárně působí na chronickou bolest zad a kloubů. Umí ale prohřát i prochladlé ruce a nohy věčných zmrzlíků. Všechny vyjmenované přípravky mají jedno společné – éterický olej z chilli papriček.

 

Typ na zahřátí pro chudáky šoféry:
Pokud je vám zima, ale nemůžete si dopřát grog či svařené víno, protože budete řídit, zkuste si svařit nejlépe rybízový džus a do horkého nápoje přidat kousek chilli papričky. Během několika minut si na studené ruce ani nevzpomenete.