BŘEZOVÁ VODA PRO JARNÍ OČISTU TĚLA

17.04.2020

Zhruba od poloviny března až do konce dubna lze ze stromů břízy bělokoré získávat lahodnou nasládlou tekutinu. Proč zrovna v tomto období? Z jednoho prostého důvodu. Právě nyní se břízy probouzí k životu a natahují mízu plnou minerálů a jiných cenných látek, které stromy načerpaly z půdy a profiltrovaly je svými kořeny.

K čemu se březová voda užívá?
Míza získaná ze stromů bříz je čirá a má velice jemnou nasládlou chuť. Pitím březové vody můžete posílit imunitu, podpořit trávení a usnadnit celkovou detoxikaci těla. Lahodná míza může dodávat tělu sílu a energii, pomáhá odbourat stres a neklid. Březová míza je zdrojem flavonoidů, cukrů, organických kyselin či minerálů (vápník, hořčík, železo,…) a dalších cenných látek.

Březová voda se také hojně využívá jako oplach pro poškozené vlasy. Blahodárně působí při jejich vypadávání, vzniku lupů či nadměrné tvorbě mazu.

Jak mízu získat?
Březová míza má největší sílu ještě před vyrašením listů. Pro sběr mízy jsou vhodné stromy, které mají průměr více než 30 cm ve výšce 120-130 cm od země. Do kmene stromu se vrtákem udělá dírka do hloubky asi 6 cm. Do prvních 2 cm otvoru se zatlačí hadička nebo speciální kohoutek pro sběr mízy, která začne pomalu odkapávat do nádoby připravené pod kohoutkem. Nečekejte hektolitry březové vody. Za jednu sezonu lze denně odčerpat 0,3-2 litry mízy denně.

Strom vám dal mízu, oplaťte mu to péčí
Po ukončení odběru březové vody je třeba hadičku či kohoutek vyjmout a ránu uzavřít štěpařským voskem.

Nic se nemá přehánět
Každý zásah do kůry stromu je rizikový pro celý strom. Kůra je ochranou stromu proti různým chorobám a škůdcům. Jejím narušením jim můžete nevědomky dát příležitost k útoku a stromu hrozí až úhyn. Dalším rizikem při čerpání březové vody je množství, které odebereme. Z jednoho stromu můžeme teoreticky odebrat až 20 % mízy, ale kdo umí takové množství odhadnout? Dále vezměme v úvahu sucha, která již řadu let sužují naši zemi. I ta mají významný vliv na množství mízy pod kůrou stromů a jejich celkovou kondici.

Není bříza jako bříza
Ovšem pozor, na sběr březové mízy ze stromů, které nejsou na vašem pozemku, potřebujete povolení. Rostou-li stromy břízy třeba u lesa za vašim domem, zjistěte si, kdo je majitelem pozemku a obstarejte si jeho souhlas se sběrem. Správa lesů ČR by vás určitě nepochválila, kdybyste jim navrtávali kůru bříz někde v arboretu, národním parku nebo přírodní rezervaci. A tak máte-li kamaráda se statnou břízou na zahradě, požádejte o sběr mízy raději jeho.

 

Dopřejte si chuť a sílu jara v několika doušcích březové mízy.

 

Iva Šimonková