BATÁTY Z VLASTNÍ ZAHRÁDKY

24.02.2023

Asi se vám také někdy stalo, že jste nakoupili víc zeleniny, než jste byli schopni spotřebovat. Bohužel většina druhů zeleniny podléhá rychlé zkáze, ale například brambory nebo batáty můžeme využít ve svůj prospěch, byť jsou na nich už pořádné klíčky. U brambor je to známá věc, že se mohou na jaře zasadit do hrůbků a s vadnoucí je začít natí sklízet. Se sladkými brambory to ale tak snadné není...

 

Batáty obsahují velké množství vitamínu C, který podporuje náš imunitní systém. Dále v nich najdeme draslík nebo vitamín B6. Ten pomáhá v boji s nespavostí, depresemi a dokonce slouží jako prevence proti srdečním onemocněním. Sladké brambory pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a obsahují také nálož betakarotenu. Batáty se v posledních letech staly velice oblíbenou surovinou pro přípravu dětských jídel zejména pro jejich výživové hodnoty. Jsou totiž výborným zdrojem sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálů. Jejich nasládlá chuť se dá kombinovat s jinými druhy zeleniny (květák, mrkev, brokolice) či ovoce (banán nebo mango). Jejich příprava je navíc velmi jednoduchá, lze je péct, vařit nebo dusit. Jedinou jejich poměrně značnou nevýhodou je cena. Batáty jsou oproti klasickým bramborám výrazně dražší. Proto doporučujeme vypěstovat si batáty doma, pokud máte k dispozici alespoň malý kousek zahrádky.

 

Původní domovinou batátů, nebo-li povíjnice batátové, jsou tropické a subtropické oblasti. Proto je nezbytné jim při pěstování v našich podmínkách vybrat slunečné místo nebo mírný polostín. Pokud noční teploty po výsadbě klesnou pod 10 stupňů, je dobré rostliny zakrýt netkanou textilií. Narozdíl od brambor nevyžadují batáty hrůbkování. Jsou však náročné na vláhu a živiny, proto doporučujeme zasazené hlízy často zalévat a před samotnou výsadbou zapracovat do zeminy zralý kompost. V průběhu růstu je dobré batáty přihnojovat.
Pro podporu růstu můžete využít sypký přípravek PLANT-PROTECTOR, který obsahuje velmi cennou látku azadirachtin. Ta se následně pomocí kořenů vstřebá do hlíz a pomáhá chránit hlízu i nať před napadením škůdci a chorobami. Batátovou nať tvoří listy srdčitého tvaru na dlouhém řapíku. Listy mají jasně zelenou nebo naopak tmavě zelenou barvu (v závislosti na odrůdě). Listy pravidelně kontrolujte, jestli nenesou známky napadení škůdci nebo chorobami. S jejich ochranou vám mohou pomoci pravidelné preventivní postřiky přípravky INSECT-STOP a FUNGHI-STOP, které obsahují pouze rostlinné a éterické oleje. Jsou tedy velmi šetrné k životnímu prostředí.

 

Iva Šimonková