BORŮVKY, SUPERPOTRAVINA PRO LIDI I ZVÍŘATA

04.05.2021

BORŮVKY, SUPERPOTRAVINA PRO LIDI I ZVÍŘATA

Modré bobulky pomalu zaplavují naše lesy. Tuto příležitost byste určitě neměli propásnout, tak rychle vezměte děti, jako svoje pomocníky a ujídače současně, a vyrazte do lesa. Nasbírání jednoho litru borůvek vám sice zabere celé dopoledne, útěchou vám však bude dobrý pocit, že máte bandasku plnou zdraví, o které se můžete podělit i se svými domácími mazlíčky.

Divoké borůvky jsou ceněné především pro vysoký obsah antioxidačních látek. Jejich konzumací pomáháme svému tělu zbavovat se volných radikálů. Jsou také bohaté na vitamín C a K, vlákninu a draslík.
Díky všem obsaženým účinným látkám mají borůvky blahodárný vliv na naši paměť, pomáhají lidem s vysokým krevním tlakem, brání oxidaci „špatného” cholesterolu v krvi a mohou tak pomoci chránit srdce a cévy před onemocněním.

A jak je to s borůvkami u zvířat?
Borůvky jsou stejně prospěšné i pro naše domácí mazlíčky. Zejména pro psy jsou borůvky jedněmi z nejlepších bobulí. Podávat je můžete čerstvé, sušené nebo mražené. Lze je přidat do krmení, někdo je využívá i jako pamlsky při výcviku. Díky již zmíněnému vysokému obsahu vitamínů a přírodních antioxidantů podporují imunitní systém zvířat.

Ideální je kombinace borůvek s dalšími druhy ovoce (ať už čerstvého nebo sušeného). Výborné jsou maliny pro vysoký obsah antioxidantů, draslíku, hořčíku a železa. Hodí se také jahody díky obsahu vlákniny a vitamínu C. U tohoto ovoce ale dávejte pozor na množství kvůli obsaženému cukru.

Jak borůvky zpracovat?
Čerstvě natrhané borůvky lze v lednici uchovávat maximálně po dobu tří dnů. Poté mívají sklon
k hořknutí a vzniku plísní. Borůvky lze samozřejmě zpracovat na marmeládu nebo kompot. Můžete je také zamrazit. Méně častým, ale také velmi praktickým způsobem uchování, je sušení. Borůvky lze sušit v troubě do 50° C. Můžete je sušit i venku, nejlépe na černém pečícím plechu (ne na přímém slunci). Občas je třeba plody rukou promíchat, aby se sušily rovnoměrně. Ideální je sušení borůvek a jiného ovoce pomocí sušičky, kde si dle návodu nastavíte teplotu a dobu sušení. Správně usušené borůvky by měly být tvrdé, ale ne přeschlé. Skladovat je lze v uzavřené nádobě na suchém, vzdušném místě.
Sušené borůvky se využívají na přípravu čajů. Výborné jsou také v domácím müsli.

TIP: Pokud potřebujete „prodloužit” životnost čerstvých borůvek, vložte je do tmavé dózy s víkem. Na víčko stříkněte trochu dezinfekčního přípravku FAUNA DESINF, uzavřete a vložte do lednice. Odpařováním účinných látek FAUNA DESINFu se v dóze vytvoří pro plísně nehostinné prostředí. Životnost borůvek tak můžete prodloužit maximálně o 1-2 dny, nikoliv o měsíc!

Ještě jedna rada na závěr! Než vyrazíte do lesa, nezapomeňte sebe, své ratolesti a také mazlíčky ošetřit proti klíšťatům, komárům a jiným parazitům. Použít můžete některé z našich přípravků s repelentními účinky, jako například INSI SPRAY, který lze aplikovat na oblečení. Pro pejsky je určen velmi oblíbený přípravek FAUNA SPOT. Na obojek, postroj nebo přímo do srsti lze vmasírovat některou ze směsí éterických olejů (REPELIN, TROPFINOL, GELSINEX).

A jako bonus jsme si pro vás přichystali jednoduchý a bleskový recept na borůvkový nepečený cheesecake do skleničky, který v létě osvěží a neurazí žádnou návštěvu. Jeho příprava zabere 15 minut.

  • balíček máslových sušenek
  • 50 g másla
  • mascarpone (pokud nemáte, postačí tučný tvaroh se zakysanou smetanou)
  • vanilkový cukr
  • čerstvé borůvky

Sušenky rozmačkejte, zalijte rozpuštěným máslem a promíchejte. Mascarpone smíchejte s vanilkovým cukrem a trochou borůvek. Sušenkovou směs dejte na dno skleniček a na vrch přidejte borůvkové mascarpone. Dezert můžete ještě dozdobit čerstvými borůvkami a lístkem máty nebo meduňky.

Dobrou chuť a krásné borůvkobraní!

 

Iva Šimonková