CHCETE SI VYPĚSTOVAT VÁNOČNÍ STROMEK? PROČ NE…?

24.11.2021

CHCETE SI VYPĚSTOVAT VÁNOČNÍ STROMEK? PROČ NE…?

K Vánocům neodmyslitelně patří cukroví, koledy, pohádky, dárky, ale hlavně vánoční stromeček plný ozdob. Jenže vánoční stromky z plantáží jsou rok od roku dražší a ty „vypůjčené“ z lesa by se vám mohly prodražit ještě víc. A možná vás také každý rok tíží myšlenka, že kvůli pár dnům vánoční atmosféry ukončíte život jednoho stromu. Jak tuto svízelnou situaci vyřešit?
V podstatě existují dvě možnosti. Stromek si můžete na svátky pronajmout. Na to jsou zařízené speciální půjčovny, které vám dodají vybraný stromek v květináči před Vánoci a pak ho opět odvezou a poskytnou mu veškerou péči pro povánoční aklimatizaci. Když tyto stromky odslouží několikery Vánoce a dorostou už příliš velkých rozměrů, putují z květináče do lesa, kde si dál v klidu rostou. Ale jak asi správně tušíte, ani tato služba není zadarmo.

Další možností je pěstovat stromek doma na zahradě, balkoně či dvorku. Samotné pěstování není až tak náročné. Začneme u výběru stromku… měli byste si vybrat zakrslý kultivar, který vypadá zdravě. To znamená žádné polámané a suché větve nebo rezaté jehličí. To jsou známky špatné kondice.
Když si stromek donesete domů, vyberte mu stinné místo. Nádoba, do které stromek zasadíte, by měla být dostatečně velká (alespoň 60 litrů). Ideálním substrátem je samozřejmě lesní hrabanka. Pozor na zálivku, ta by neměla být přehnaná, ale zároveň nesmí stromek přeschnout. Nejjednodušší je stromek i s květináčem zakopat do země, tím zabráníte přehřívání nádoby v horkých letních dnech. Mechovou nebo hrabankovou nastýlkou pak vyřešíte přihnojování a zároveň zabráníte rychlému odpařování vody z půdy.

S podzimem však pro stromy přichází vegetační klid, který musíme bezpodmínečně zachovat. Strom si prostě nesmí myslet, že zima skončila a začíná jaro. Pozor na samotný přesun stromku. Je důležité dodržet aklimatizační dobu. To znamená nechat stromek pár dní před Vánoci a po nich na chladném a světlém místě. Poté je třeba vánočnímu stromku přizpůsobit domácnost. Vlhkost vzduchu se musí pohybovat okolo 60 %. Stromek můžete rosit nebo vedle něj postavte DIFUZÉR. Stoupající mlha stromek zavlaží a naváže na sebe vůni jehličí, která vám krásně provoní byt. Stromek umístěte co nejdál od topení a nepodceňujte ani dekorační vánoční osvětlení, použijte jen tokové, které nevydává teplo. Teplota v pokoji by se měla pohybovat kolem 20 °C. Ani tak ale nepočítejte s tím, že budete mít vánoční stromek až do Tří králů. Doma si ho nechte pár dní, maximálně týden, ale to už je opravdu na hraně.

Pokud se po svátcích ochladí, zem zamrzne a stromek nepůjde hned zakopat, nevadí. Můžete ho nechat volně stát na zahradě, jen nezapomeňte obalit květináč několika vrstvami filcu, aby nádoba nepromrzla. Nastanou-li holomrazy, bude také třeba stromek občas trochu zalít.

 

Iva Šimonková