CHCETE SVÉ KOČCE VYPĚSTOVAT TRÁVU? ZKUSTE ŠÁCHOR!

19.01.2022

CHCETE SVÉ KOČCE VYPĚSTOVAT TRÁVU? ZKUSTE ŠÁCHOR!

Je známým faktem, že kočky jsou masožravé šelmy. Někdy se ale může stát, že svůj jídelníček obohatí některou pokojovou rostlinou ve vaší domácnosti. Proč to dělá? Potřebuje vlákninu…
Aby kočičí zažívací trakt fungoval správně a poradil si tak s těžko stravitelnou masitou stravou a chlupy pozřenými při olizování srsti, potřebuje dostatečné množství vlákniny. Kočky, které žijí venku nebo mají ven alespoň přístup, si dostatek vlákniny zajistí pojídáním trávy, nejčastěji ostřice. Bytové kočky to však tak snadné nemají a vlákninu se snaží získat okusováním pokojových rostlin, které ale mohou být jedovaté!
Proto je vhodné pořídit jim kočičí trávu. Pod tímto obecným názvem se obvykle skrývají semena pšenice, ovsa nebo ječmene. Dnes je kočičí tráva běžným sortimentem zverimexů i zahradnictví, ale tato varianta se může prodražit vzhledem k tomu, že kočka jeden květináč „spase“ během pár dní. Osení si můžete pěstovat sami podobně jako o Velikonocích. Nevýhodou je však jeho malá odolnost. Kočka zelené výhonky okouše a poškozené listy zaschnou. Takže nezbývá, než souběžně pěstovat několik náhradních květináčů s osením, které nesmí být chemicky ošetřené proti škůdcům a chorobám. Odolnější variantou kočičí trávy může být některý šáchor. Na výběr máte šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius ‘zumula’) nebo šáchor zakrslý (Cyperus involucratus), jehož listy jsou houževnaté a navíc rychle dorůstají. Máte-li doma zelenec, neschovávejte ho! Je to jediná pokojová rostlina, která kočce může posloužit stejně dobře jako šáchor nebo osení.

Ať už se rozhodnete pro šáchor, pšenici či jiné osení, doporučujeme podpořit jejich růst přípravkem PLANT-PROTECTOR, který obsahuje cenné živiny. Přípravek je třeba smíchat se zeminou ještě před zasazením rostliny nebo zasetím semen. Použitím přípravku PLANT-PROTECTOR zvýšíte odolnost rostlin vůči chorobám a napadaní škůdci.
Jestliže se objeví mšice či molice, neváhejte použít přípravek INSECT-STOP, který obsahuje rostlinný olej ze zaderachu indického a éterické oleje z tymiánu, saturejky a pelargonie, odpuzující různé parazity. Všechny uvedené přípravky jsou zdravotně nezávadné a kočce po pozření ošetřené rostliny nehrozí žádné nebezpečí, na rozdíl od chemických přípravků.

 

Iva Šimonková