DOMÁCÍ BRUSINKY

22.09.2021

BRUSINKY Z VLASTNÍ ZAHRÁDKY

Věděli jste, že kromě cuket, okurek nebo rajčat, můžete na své zahrádce pěstovat také brusinky? Ano! A budete se divit, jak je to jednoduché.

Brusinka je nízký keřík dorůstající výšky okolo 30 centimetrů. Brusinkové keře můžete sázet na jaře nebo na podzim, takže teď je ideální čas. Kam ale brusinky umístit? Do stínu nebo na sluníčko? Abyste se dočkali pořádného výnosu, bude třeba vysadit keře na slunečné místo nebo alespoň do polostínu. Brusinky mají rády kyselou půdu, proto při sadbě použijte substrát pro rododendrony nebo azalky. Zkrátka zeminu s vysokou kyselostí a chudou na minerály. S přihnojováním keříků si nelámejte hlavu, brusinky to vůbec nevyžadují. Daleko větší radost jim uděláte, když jako nastýlku použijete lesní hrabanku, piliny nebo rašelinu. Opatrně také na zálivku! Ačkoliv jsou brusinky vzdálenými příbuznými borůvek, které vláhu vyžadují, brusinky to tak nemají. Ale pozor, nepleťte si brusinku s kaktusem. Dlouhodobé sucho nebo přeschnutí keřům rozhodně nesvědčí. Nadměrnému vysychání zabráníte již zmíněnou nastýlkou z hrabanky, dobře může posloužit také mech.
Ani v zimě nepotřebují keře brusinek zvláštní péči, jsou mrazuvzdorné. Ale pokud se bojíte, aby nedošlo k vymrznutí keřů, můžete je překrýt chvojím.

Proč brusinky pěstovat? Protože jsou silným antioxidantem a bohatým zdrojem vitamínů A, E a C. Obsahují také hodně vápníku, železa, draslíku a hořčíku. Co ale brusinku skutečně vyvyšuje, že díky obsaženým látkám (proanthhocyanidiny) brání usazování bakterií na sliznicích. Proto se brusinky velmi často používají při zánětech močových cest, léčbě žaludečních vředů nebo při potížích se žlučníkem. Sečteno, podtrženo… pravidelnou konzumací (s rozumem) potěšíte svoje tělo a navíc si netradičně vyzdobíte zahrádku krásnými keříky s červenými plody.

 

Iva Šimonková