FUNGHI-STOP & OŠETŘENÍ SKLADOVANÝCH JABLEK

10.03.2021

Je podzim, čas sklízení a uskladňování podzimních odrůd jablek vhodných k dlouhodobému skladování. Abychom si v průběhu zimy mohli doplňovat tolik potřebný vitamin C z naší domácí bioprodukce, a nemuseli si kupovat chemicky ošetřovaná jablka, je velmi důležité správné skladování.

Mezi nejdůležitější úkon, který je často opomíjený, patří přetřídění jablek na zcela zdravá, lehce pomačkaná bez otvorů po vosách a velmi pomačkaná s otvory. Každou jakost dáváme do samostatné bedýnky. Třetí jakost jablek bychom neměli dávat do sklepa, ale ihned spotřebovat (jídlo, mošty, buchty). Druhou a první jakost jablek poskládáme vedle sebe, plošně postříkáme 3% roztokem přípravku FUNGHI-STOP a necháme oschnout (nikoliv na sluníčku). Postřik na jablkách vytvoří ochranný film z rostlinných olejů (tymián, fenykl, pelargonie), které plísním nechutnají a nedovolují tak klíčení spor.

Poté jablka poskládáme do bedýnky a uskladníme do suchého odvětrávaného sklepa, nejlépe vymalovaného vápnem. Kvůli lepšímu a déletrvajícímu účinku je dobré postřik opakovat, nyní již jablka z bedýnky nevyndáváme. Druhou jakost jablek odebíráme jako první a přitom kontrolujeme a vybíráme si ty horší, která mají nižší pravděpodobnost dobrého zimování. Před konzumací pouze opláchneme vodou.

Tip: Pro lepší skladovatelnost jablek, je dobré pořídit velké hrubé piliny z jehličnatých stromů (nejlépe smrk), nechat je usušit a společně při ošetřování jablek ošetřit roztokem i piliny, následně obojí nechat uschnout. Poté piliny nasypeme do bedýnky a do nich jako do peřinky poskládáme jablka.

 

Všem přeji hodně zdraví.
Bc. Michael Švorc