I KRMÍTKO MÁ SVÁ PRAVIDLA

03.11.2021

I KRMÍTKO PRO PTÁČKY MÁ SVÁ PRAVIDLA

Zima se kvapem blíží a nikdo s jistotou nedokáže říct, jak moc krutá bude. Každopádně budou ptáčci potřebovat naši pomoc, aby mrazivé měsíce přežili ve zdraví. Velkou pomocí je pro ně krmítko plné dobrot. Jak by ale takové krmítko mělo vypadat a co do něj dávat a nedávat?

Správnému krmítku nesmí chybět široká střecha, která ochrání ptačí zob před sněhem a deštěm. Jakmile zrní navlhne, může rychle chytit plíseň. Důležité jsou taky postranní vyvýšené lišty, které zabrání větru zrní odfouknout. Krmítko dejte na klidné místo, kde se nepohybuje moc lidí. Můžete ho pověsit také na strom, ale v takovém případě dejte pozor, aby bylo dost vysoko mimo dosah koček i psů.

Do krmítka pravidelně přidávejte zrní. V obchodech můžete koupit hotové směsi, které by měly obsahovat slunečnicová, lněná nebo dýňová semínka, proso, pšenici, loupaný oves, len nebo mák. Kukuřici ptáčci moc nemusí.
Možná jste slyšeli, že do ptačího krmítka nepatří nic z naší kuchyně. To ale není tak úplně pravda. Kosi mají rádi vařenou NESOLENOU rýži nebo brambory. Jiní ptáci nepohrdnou jablkem, hruškou či nastrouhanou mrkví. Sýkorky si zase pochutnají na hovězím loji, ze kterého se připravují známé lojové koule. Co se týče solených, kořeněných, smažených nebo uzených jídel, ta opravdu v krmítkách nemají co dělat. Taková jídla by mohla ptáčkům způsobit velice vážné zdravotní komplikace.

Dobrou volbou rozhodně není ani pečivo! To je sice snadno nasytí, ale nedá jim potřebné živiny ani vitamíny, a to může vést k jejich podvyživení. Nehledě na to, že tvrdé pečivo jim může poranit jícen při polykání. Mnohem lépe uděláte, když jim na jídelníček zařadíte listový salát, hrách nebo cizrnu.

 

Iva Šimonková