I ZASVĚCENÍ DĚLAJÍ CHYBY

01.05.2021

I ZASVĚCENÍ DĚLAJÍ CHYBY

Nevím, jestli je to tak i jinde, ale naši zahrádku letošní rok devastuje jeden škůdce za druhým. Už od jara pozorujeme, jak se mšice, svilušky a jiná havěť tetelí blahem na mladých rostlinkách. Zašlo to tak daleko, že jsme mšice našli i na plevelu. V tu chvíli, pohár trpělivosti přetekl.
V boji proti škůdcům, nám měl pomoci, přípravek INSEKT-STOP. Podle návodu na přípravu jsme do tlakového postřikovače naředili dávku a pustili se do práce.

Celou zahrádkou se nesla nádherná vůně tymiánu. Byli jsme z toho nadšení. Radost nás ale brzy  přešla. Už druhý den bylo vidět, jak se mladinkým rostlinkám kroutí a žloutnou lístky. Hrozný pohled…  Bylo nám jasné, že se někde stala chyba. Ale kde?

Poprosili jsme tedy o radu samotného tvůrce onoho přípravku INSEKT-STOP. S jeho pomocí a zkušenostmi jsme přišli na to, proč byly rostliny tak zničené. Sešlo se hned několik faktorů. Zaprvé jsme byli tak říční po zlikvidování parazita, že jsme rostliny ,,předávkovali“. Zkrátka jsme je postříkali až moc. Zadruhé byla v postřikovači velmi studená voda přímo ze studny. A do třetice nám na krátkou chvíli v době postřiku vykouklo sluníčko. To vše zapříčinilo spálení listů.

Byli jsme z toho pořádně mrzutí, ale rozhodně jsme se to nemohli svádět na nefunkčnost přípravku. Kdybychom se nesoustředili jen na dávkování, vyvarovali bychom se nejméně dvěma chybám - sluníčku a nadměrnému zvlhčení rostlinek.

Naštěstí to byly odolné sazenice a květiny, takže se většina z nich vzpamatovala a nasadila nové lístky tentokrát už bez mšic a svilušek. Dnes z nich máme radost i úrodu s dobrým pocitem, že nejíme nic chemického.

Iva Šimonková