JAK POZNÁTE MEDVĚDÍ ČESNEK?

20.04.2021

JAK POZNÁTE MEDVĚDÍ ČESNEK?

Tato bylinka patří mezi první posly jara. Roste v době, kdy na zemi ještě může ležet sníh a kvetou pouze sněženky a bledule. Je jednou z nejznámějších rostlin lidového lékařství. Léta se na tuto bylinku zapomínalo, ale nyní se dostává zpět na výsluní.

Tradují se hned dva důvody, proč je medvědí česnek pojmenován po divoké šelmě. Jeden praví, že tuto bylinku medvědi cíleně vyhledávají a jsou schopni pro ni ujít desítky kilometrů. Druhý má původ ještě v době, kdy na našem území žili medvědi. Lidé si spojili dobu růstu bylinky s dobou, kdy se medvědi probouzí ze zimního spánku.

Medvědí česnek nejraději roste na vlhkých a stinných místech. Můžete ho najít na úpatích svahů, v listnatých lesích, v blízkosti potoků a příkopů, které drží vláhu. Jeho úzké, dlouhé, sytě zelené listy rostou z tenkých podlouhlých cibulek.

Výčet účinků medvědího česneku je dlouhý. Od antibakteriálních, přes fungicidní, až po antioxidační. Bylinka je vyhledávaná jako přírodní antibiotikum a také jako zdroj želena a vitamínu C. Stimuluje tvorbu bílých krvinek, posiluje imunitní systém, podporuje chuť k jídlu a má pozitivní vliv na srdeční činnost. Bylinka dobře poslouží při nachlazení, vysokém krevním tlaku, při potížích se střevními parazity nebo při nadýmání či zácpě.
Medvědí česnek obsahuje látku alliin, která se narušením listu změní na allicin (tento proces se nazývá enzymatické štěpení). Právě allicin je nositelem charakteristické vůně. Proto se doporučuje lístky česneku nasekat najemno, rozdrtit či rozmixovat ještě před uskladněním.

Sběr listů bylinky je vhodný pouze před květem. Poté se jeho síla pomalu vytrácí. Ačkoliv není medvědí česnek ohroženou nebo chráněnou rostlinou, je třeba si uvědomit, kde ho chcete sbírat. Může růst na chráněném území, kde je přísně zakázán sběr čehokoliv (národní parky, přírodní rezervace, aj.). Pokud narazíte na medvědí česnek při procházce po šumavských hvozdech, raději na jeho sběr zapomeňte. Mohlo by se vám to pořádně prodražit.
Při sběru si dávejte také pozor na záměnu! Medvědí česnek se listy velmi podobá konvalince, která je jedovatá. Rozdíl mezi rostlinami spolehlivě poznáte po utržení a promnutí listu mezi prsty. Uvolní-li se třením typická česneková vůně, našli jste medvědí česnek.

Medvědí česnek je univerzální bylinka, která dodá všem jídlům zajímavou chuť. Můžete ho přidat do polévek, omáček, salátů či pomazánek. My jsme pro vás jednu takovou light pomazánku připravili a ochutnali. Výsledek stál opravdu za to!

Budete potřebovat:
4 čerstvá vejce uvařená natvrdo,
1 kelímek sýru Cottage,
lžíci plnotučné hořčice,
sůl, pepř
najemno nasekaný medvědí česnek podle chuti.

Vajíčka nakrájejte nadrobno a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Hotovou pomazánku dejte alespoň na dvě hodiny odpočinout do lednice. Podávejte s oblíbeným pečivem k snídani, svačině či večeři.

 

Iva Šimonková