JAK USKLADNIT ČESNEK A CIBULI?

28.09.2021

USKLADNĚNÍ ČESNEKU A CIBULE

Cibule a česnek neodmyslitelně patří do naší kuchyně. V posledních letech se mnozí snaží tyto dvě plodiny pěstovat na vlastních zahrádkách. Co si budeme povídat, není to zrovna lehké vypěstovat kvalitní česnek nebo cibuli. Obě plodiny mohou napadnout různí škůdci či choroby. S ochranou úrody vám může pomoci přípravek PLANT-PROTECTOR, který podporuje odolnost rostlin vůči škůdcům. Když už se ale zadaří a plodiny vyrostou tak, jak mají, musíte řešit další problém… Jak cibuli a česnek správně skladovat, aby vydržel co možná nejdéle?

ČESNEK je třeba nechat po sklizni pořádně proschnout na dobře větraném místě. My jsme ho po vytažení ze země očistili od hlíny a svázali k sobě po 5 – 10 (záleží na velikosti). Čím víc palic k sobě dáte, tím hůř prosychají. Takto uvázaný česnek jsme nechali vyset na půdě u otevřeného okna.
Dalším krokem je samotné skladování. Česnek nemá rád vlhko, upřednostňuje suché tmavé prostory s teplotou mezi 15 – 20 °C.
Jedna metoda uchovávání radí nechat palice česneku celé jen stonky zkrátit na 20 centimetrů. Takto upravený česnek se vloží do vázy nebo sklenice palicemi vzhůru a postupně se spotřebovává. Problém může nastat, je-li česnek napaden vlnovníkem česnekovým. Tento roztoč není vidět pouhým okem, velmi rychle se množí a způsobuje vysychání stroužků.
Dalším způsobem uchovávání je uložení česneku do mrazáku. V takovém případě je třeba česnek rozdělit na jednotlivé stroužky, které můžete, ale také nemusíte oloupat. Stroužky se pak vloží do sáčku se zipem nebo do uzavíratelné sklenice či plastové krabičky. Takto skladovaný česnek by se měl spotřebovat v ideálním případě do 6 měsíců.
Dlouhodobé uchovávání česneku v lednici nedoporučuji. Když pominu typický česnekový odér, kterým by mohly načichnout ostatní potraviny, tak je v lednici příliš vysoká vlhkost a česnek by tak mohl rychle zplesnivět.
Mně se ze všech způsobů nejvíce osvědčilo uchovávání česneku ve špajzu, kde mám celé palice česneku uložené v ekopytlíku. Tyto síťky skvěle větrají a navíc z nich nepropadávají uschlé odrolené slupky
Oblíbené je také skladování česneku v drcené formě, kdy oloupaný česnek rozemelete a do vzniklé pasty přimícháte sůl. Počítejte, že na 1 kg oloupaného česneku, budete potřebovat 30 dkg soli. Česnekovou pastou pak můžete dochutit různá jídla. Od topinek, přes polévky, až po omáčky. Jen je třeba pamatovat na již obsaženou sůl!

U CIBULE platí stejná pravidla jako pro česnek, tedy po sklizni svázat a nechat na dobře větraném místě proschnout. Kdo je kreativní, může cibuli svázat do dekorativních copů a nechat ji zavěšenou na suchém, tmavém, chladném a dobře větraném místě. Cibuli můžete uložit do dřevěné či plastové bedýnky bez víka. Teplota při skladování se může pohybovat klidně okolo nuly, ale pozor na mrazy. Uchovávat však lze pouze pevné hlízy! Ostatní hlízy co nejrychleji spotřebujte. Můžete je například usušit. Cibuli pokrájejte, rozložte na plechy s pečícím papírem a sušte v troubě při teplotě 60 °C. Jakmile začne cibule zlátnout, snižte teplotu na 50 °C. Takto usušenou cibuli lze používat stejně jako tu čerstvou.

 

Iva Šimonková