JARNÍ OPATŘENÍ PROTI ŠKŮDCŮM

03.05.2021

JARNÍ OPATŘENÍ PROTI ŠKŮDCŮM

Letošní zima byla opravdu vydařená. Užili jsme si sníh i mrazy, zkrátka u nás po dlouhé době zavládla ladovská zima. Přesto ti, kteří mají zahrádku nebo skleník, už pošilhávají po jaře a teplejším počasí. I já patřím k těm nedočkavcům a už přemýšlím, do čeho se na zahrádce pustím v první řadě a dochází mi, že ošetřování záhonů a skleníků nás nemine. Pokud jste nestihli nakypřit zeminu a vyčistit skleník od rostlinných zbytků na podzim, máte ještě trochu času na jaře. Jenže jak ošetřit půdu a bez použití pesticidů, které se následně dostávají do plodin a při konzumaci tak nepříznivě ovlivňují naše zdraví?

Přípravek PLANT-PROTECTOR zvyšuje obranyschopnost rostlin vůči škůdcům. Biologicky aktivní látky výlisků ze semen Azadirachta indica jsou natahovány kořenovým systémem a rozvedeny do celého těla rostliny, kde vytvoří přirozenou ochranu převážně proti škůdcům, jakou jsou háďátka, mšice, molice, svilušky, puklice a další. Výlisky obsažené v přípravku mají široké spektrum využití. V neposlední řadě pomáhají rostlinám lépe získávat živiny a zvyšují jejich odolnost proti suchu. Výlisky obsahují také základní živiny – dusík, draslík i fosfor, které zajišťují zlepšení zdravotního stavu rostliny. PLANT-PROTECTOR je vhodný ke skleníkovým, venkovním i pokojovým rostlinám stačí rovnoměrně promíchat substrát s přípravkem a prolít vodou. Přičemž 500g přípravku vystačí zhruba na 1m2 půdy a účinná ochrana je 4 až 8 týdnů (záleží na intenzitě růstu rostliny). PLANT-PROTECTOR nikdy nesypeme na povrch půdy– mohla by se vytvořit plíseň.

Záhony jsou na tom obdobně, jen musíme pamatovat, že je třeba 10-50g PLANT-PROTECTORU aplikovat do půdy v oblasti kořenového systému.

Od našich klientů dostáváme i zprávy, že se v místech ošetřených PLANT-PROTECTOREM také snížil výskyt slimáků a škodlivého hmyzu. Tento fakt můžeme přičíst charakteristické vůni přípravku.

Půdu máme ošetřenou, ale tím práce ve skleníku rozhodně nekončí. Je třeba ošetřit celý „interiér“. S tím může pomoci roztok přípravku INSECT-STOP. Můžeme si dovolit silnou koncentraci – až 50ml/l vody. Postřik rovnoměrně aplikujeme do celého prostoru skleníku (konstrukce, skla i těžko dostupná místa). Tím zamezíme výskytu svilušek, které mohli přezimovat.

Konečně je záhon i skleník připravený pro sadbu nebo zasetí nových rostlin. Během pár dnů se začneme těšit z prvních výhonků, které doslova rostou před očima. Květy se mění v plody, které postupně zrají. Naši snahu a radost nám může překazit náhlý výskyt plísně. V tom případě je vhodné jako první pomoc zvolit přípravek FUNGHI-STOP, který se používá pro zvýšení obranyschopnosti proti napadení houbovými patogeny nebo pro omezení růstu a šíření patogena. FUNGHI-STOP obsahuje rostlinné silice, které nevyhovují plísním. Pro správnou účinnost přípravku je nutné ošetřit všechny části rostliny včetně spodních stran listů, nejen plísní zasaženou část. Koncentrace přípravku závisí na stáří a druhu rostliny.

AROMAFLORA vyrábí bezpečné ochranné prostředky pro rostliny i rodiny. Jelikož obsahují rostlinné a éterické oleje. Nikdy nejsou používány konzervační či chemické látky (pesticidy, herbicidy), tudíž se u žádného z jmenovaných přípravků nemusíte bát konzumace plodin. V praxi to vypadá tak, že utrhnete rajče nebo jahodu, opláchnete od hrubých nečistot (písek, hlína) a sníte.
AromaFlora využívá přirozených obraných látek přírody proti škůdcům a plísním, proto přípravky voní např. po tymiánu, fenyklu či saturejce a nedusí Vás silný chemický odér.

 

Iva Šimonková a Ing. Michael Švorc