JARNÍ VÝBAVA SPRÁVNÉHO ZAHRÁDKÁŘE

18.01.2023

JARNÍ VÝBAVA SPRÁVNÉHO ZAHRÁDKÁŘE

 

Zima ještě neskončila, ale pro ty, kteří si ze semínek pěstují vlastní sazenice, právě začíná jaro. Připravte se na jarní sázení dřív, než se půda začne probouzet ze zimního spánku. Budete k tomu potřebovat jen tři přípravky.

PLANT-PROTECTOR je oblíbený sypký přípravek určený nejen k obohacení substrátu o živiny. Jeho hlavním úkolem je ochrana rostlin před škůdci, chorobami a plísněmi. PLANT-PROTECTOR je vyroben z neemu indického. Tato rostlina byla v jižní Asi pro zemědělské účely využívána už před 2000 lety. Obsahuje totiž účinnou látku azadirachtin, která je velmi podobná hmyzímu hormonu. Škůdci azadirachtin zkonzumují požerem či sáním a už během několika hodin se přestávají vyvíjet, rozmnožovat a zastaví se i jejich požerová nebo savá aktivita. Kromě hubení savých a žravých škůdců potlačuje PLANT-PROTECTOR také vznik chorob a plísní.

Důležité je však jeho správné použití. Přípravek je určený pro aplikaci do půdy nikoliv na povrch substrátu. Tam by se mohl stát živnou půdou právě pro plísně. Proto doporučujeme dodržovat pravidlo dvou třetin. Potřebné množství substrátu si rozdělíte, do dvou třetin substrátu přidáte PLANT-PROTECTOR a důkladně promícháte. Zbylou třetinu čistého substrátu budete potřebovat až na závěr setí pro překrytí semen zasetých do obohaceného substrátu. Pro výsev semen použijte jen malé množství přípravku (5-10 g na 1 litr substrátu), aby se malé klíčící rostlinky nespálily vysokou koncentrací živin.

V době, kdy zasetá semínka vyklíčí a mladé rostlinky budou připravené na přesazení do květináčů, pařenišť nebo skleníků, budete opět potřebovat pomoc s jejich ochranou proti plísním a škůdcům. Ideální je kombinace přípravků. Při přesazování doporučujeme znovu do substrátu přidat PLANT-PROTECTOR, aby byly sazenice chráněné zevnitř.

S vnější ochranou vám pomohou přípravky INSECT-STOP a FUNGHI-STOP. Oba přípravky doporučujeme používat preventivně. Škůdci i plísně jsou velmi odolné, a když už se na rostlinách usadí, je velmi náročné se jich zbavit. Základem obou přípravků je neemový olej, ale jejich složení se pak liší v přidaných éterických olejích.
Přípravek
INSECT-STOP obsahuje éterické oleje z tymiánu, saturejky a pelargonie. Kombinace přidaných olejů je zvolena tak, aby ještě více podpořila insekticidní účinky neemového oleje. Přípravek FUNGHI-STOP obsahuje navíc oleje z čajovníku, fenyklu, borovice a oregana. Díky těmto olejům s antimykotickými účinky pomáhá rostliny lépe chránit před vznikem plísní.

Jak INSECT-STOP, tak FUNGHI-STOP, je určený k postřiku, ale pamatujte na pár pravidel, které je třeba dodržovat. Pro preventivní ošetření mladých rostlin používejte vždy velmi nízkou koncentraci. Teprve, až rostliny vyrostou a zesílí, můžete postupně koncentraci zvyšovat (viz návod k použití). Postřik provádějte ideálně 1x za 14 dní nejlépe navečer, kdy už nehrozí, že by sluneční paprsky skrz kapky popálily listy rostlin. V případě deštivého počasí je lepší postřik provádět 1x týdně.

Samozřejmostí před samotnou výsadbou vzrostlých sazenic je dezinfekce květináčů, pařenišť nebo skleníků. Pro tento účel vřele doporučujeme přípravek DESINF obsahující thymol – látku, která působí antimikrobiálně, ale pomáhá také hubit plísně. O tom, jak správně připravit skleník a pařeniště na jarní výsadbu, se dočtete na webových stránkách www.aromaflora.cz.

 

Iva Šimonková