JARNÍ PÉČE O OVOCNÉ STROMY A KEŘE

09.05.2022

JARNÍ PÉČE O OVOCNÉ STROMY A KEŘE

Naše klima se mění a s těmito změnami přibývá také škůdců a chorob, kteří by dřívější tuhé zimy nepřežili. Proto je nezbytné pomoct ovocným stromům od těchto přezimujících škůdců, mezi které patří například svilušky, štítenky, vajíčka mšic nebo píďalky. Tito škůdci v různých vývojových stádiích k přezimování využívají starou kůru stromů (tzv. borku). Kromě škůdců bývá borka ideálním místem také pro vznik houbových chorob, a to kvůli vysoké vlhkosti, která je za starými šupinami kůry.

K postřiku proti škůdcům doporučujeme použít přípravek INSECT-STOP, který obsahuje rostlinný olej zaderahu indického (Azadirachta indica), jehož zásluhou dochází k narušení tvorby hmyzích hormonů, larvy se pak přestávají vyvíjet. Proti houbovým chorobám pak proveďte postřik přípravkem FUNGHI-STOP s obsaženými éterickými oleji z fenyklu, tymiánu a saturejky, které jsou známé svými antimykotickými účinky. Pro postřik proti přezimujícím škůdcům a chorobám doporučujeme dávku 30 ml přípravku na 1 l vody.

Před samotnou aplikací postřikové emulze je vhodné pomocí škrabky jemně odstranit ze stromů starou kůru. K oškrabání nepotřebujete žádné speciální nářadí, můžete k tomu použít například hranu lopatky nebo motyčky. Pod strom rozprostřete plachtu tak, aby do ní padaly seškrabky borky, ty pak spalte. Při oškrabování postupujte jemně a opatrně, abyste nepoškodili živou část kůry. Ideální čas pro odstranění staré kůry je už v lednu, ale ani teď ničemu neuškodíte.

Aby byl účinek obou přípravků co nejvyšší, zvolte takové počasí, aby postřik nebyl příliš brzo smyt deštěm nebo vám aplikaci nekomplikoval silný vítr.

 

Iva Šimonková