KDY VYRAZIT NA MEDVĚDÍ ČESNEK?

21.02.2022

KDY VYRAZIT NA MEDVĚDÍ ČESNEK?

Medvědí česnek je bylinkou, kterou vyhledávají nejen vyznavači lidového lékařství. S příchodem jarních měsíců si na něj brousí zuby také gurmáni, kteří ho v čerstvé nebo sušené formě přidávají do různých jídel v průběhu celého roku.

Bylinka roste přibližně od března do konce května. Sbírá se ještě před květem, pak totiž rychle ztrácí svou sílu. Zajímat by vás měly pouze zelené listy, které jsou plné železa a vitamínu C. Jeho účinky oceníte hned v několika směrech. Medvědí česnek posiluje imunitní systém, stimuluje tvorbu leukocytů (bílých krvinek), pomáhá při nachlazení, vysokém krevním tlaku, trávicích obtížích, nadýmání či zácpě. Z čerstvých listů lze připravit výborné pomazánky, můžete je také přidávat do polévek. Pokud chcete listy uchovat, usušte je na dobře větraném místě. Usušenou bylinku rozemněte tak, aby vám zbyl pouze tuhý střed, který lze ještě přidat například do vývaru.

Medvědí česnek neroste na každém rohu, občas je pekelně těžké ho najít. Pátrání soustřeďte na vlhká stinná místa. Jeho stanovištěm bývají okraje listnatých lesů, příkopy, roste také v blízkosti potoků. Pozor si dávejte na záměnu listů medvědího česneku s listy konvalinky. Jestli se jedná o vámi hledanou bylinku, zjistíte hned, jakmile rozemnete list mezi prsty. Třením se uvolní známá česneková vůně.

Z čerstvých listů medvědího česneku si můžete připravit výbornou a lehkou tvarohovou pomazánku, kterou lze podávat s pečivem, výborná je ale také s bramborami vařenými ve slupce!
Na její přípravu budete potřebovat:
1 tvaroh, který utřete se 2 polévkovými lžícemi másla, přidejte trochu smetany a nasekaný medvědí česnek. Dochuťte pepřem a solí.

 

Iva Šimonková