Komáří larvy na zahrádce

27.04.2020

Zajímavostí ze života komárů je, že ke svému vývoji potřebují vodní prostředí. Samička klade svá vajíčka do vody, kde se následně vyvíjí komáří larvy. Možná jste si jich všimli, pokud máte na zahrádce velké nádoby nebo barely na zachytávání dešťové vody. Tito malí tvorové mohu být snad i roztomilí, jak si tak plavou, děti je rády studují. Bohužel se z nich časem vyklubou opět dospělí komáři, kteří (pokud jde o samičky) nám doslova pijí krev.

Narazili jsme na zajímavou informaci – v zahraničí byla provedena studie, kdy byl pro hubení larev komárů ve vodě použit éterický olej z máty peprné (v dávce 3 ml/m2 vodní plochy).
Do barelu s půlmetrovým průměrem tak postačí 15 kapek éterického oleje. Dospělé komáří samičky zároveň odrazuje klást do takto ošetřené vody vajíčka.

Můžete tedy čas od času velké nádoby s vodou takto ošetřit, stačí určitě i menší objem, záleží na konkrétním éterickém oleji. Zabráníte tak vyklubání komárů, pro které byste se stali zdrojem obživy. Pro zalévání je takováto voda bez problémů využitelná. Nepřidávejte však do nádob s vodou, ze kterých pijí zvířata. Proti komárům působí repelentně i éterické oleje ze skořice, citronelly a citronové trávy, tymiánu, eukalyptu nebo hřebíčku. Pokud se Vám doma nahromadili lahvičky s éteráky, kde už máte jen zbytek a zrovna nemáte období, kdy by byly vašimi favority, využijete je i takto.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.