KOPŘIVA DVOUDOMÁ

02.06.2020

Bylinka, o kterou se můžete rozdělit se svými mazlíčky

Kopřivu už od dětství vnímáme jako nežádoucí pálivý plevel, který je třeba co nejdříve zlikvidovat. Opak je ale pravdou. Kopřiva dvoudomá patří mezi naše TOP bylinky. Léčivé listy a oddenky lze sbírat už od začátku dubna až do konce září.

Čím je kopřiva tak výjimečná?

  • Obsahuje velké množství železa, čímž pomáhá při chudokrevnosti.
  • Je zdrojem vitamínů A, C, které posilují imunitní systém.
  • Díky hořčíku a vápníku pomáhá při bolestech svalů a křečích.
  • Má silné antioxidační účinky.

Kopřiva se většinou používá právě při jarní očistě těla - detoxu, kdy se z čerstvých listů připraví nálev.
Takový detox může zahnat pocity únavy a vyčerpaní. Pročištěním krve může také dojít ke zlepšení ekzémů.
Účinky kopřivového nálevu však oceníte i při zánětech močových cest, virových a bakteriálních onemocněních. Nálev můžete použít také pro obklady. Kopřiva totiž působí protizánětlivě a urychluje hojení odřenin a drobných popálenin. Pomáhá i při výskytu ekzémů či kuřích ok.

Čtyřtýdenní kopřivová kúra
Pro přípravu nálevu povařte 50 g čerstvých v 1 litru vody. Povařte 4 minuty, poté nechte vychladnout a sceďte. Hotový nálev popíjejte po šálcích v průběhu dne. Jeden šálek byste měli vypít na lačno. Maximální doporučené množství vypitých šálků se liší. Někde se dočtete o 4 nebo 6 šálcích denně. Proto naslouchejte svému tělu, uvidíte sami, jak na detox reaguje.

Neváhejte a rozdělte se!
Pro psy má kopřiva stejně blahodárné účinky jako pro lidi, proto neváhejte a přidejte bylinku do krmení. Kopřiva u psů podporuje metabolismus, má pozitivní vliv na ledviny a močové cesty, dodává energii, která se po dlouhé zimně skutečně hodí. Čerstvou či sušenou kopřivu můžete přidat do krmení. Pokud bude pes kopřivu v jídle odmítat, máme pro vás tip na pamlsky!

Pusinky s kopřivami
Ingredience:     6-8 kusů růžičkové kapusty
                        100 g kuřecích žaludků
                        sníh ze 3 bílků
                        1 vrchovatá lžíce nakrájených kopřiv

Žaludky a kapusty rozmixujte. Do připraveného sněhu opatrně vmíchejte kopřivy a mix žaludků a kapustiček. Chcete-li, aby byly pamlsky křupavé, přidejte do těsta 3 lžíce bramborového škrobu. Těsto dávejte pomocí lžičky na plech vyložený pečícím papírem tak, aby vznikaly „pusinky”. Pečte na 180 °C 10 minut, pak teplotu snižte na 120 °C a pečte ještě 25 minut.
Nezapomeňte, že pamlsky obsahují maso, proto je uchovávejte v lednici.

Iva Šimonková