KRÁLOVNA DÝNÍ – HOKAIDO JAKÉ MÁ PŘEDNOSTI?

18.08.2020

V našich podmínkách se dají pěstovat různé druhy dýní – špagetová, máslová, olejová. V posledních letech však našim zahradám a kuchyním vládne dýně Hokaido. A není divu! Tato tykvovitá zelenina je ceněná hned z několika důvodů.

  • má nízkou kalorickou hodnotu
  • obsahuje vitamín A, C, E, K a vitamíny skupiny B
  • je vhodná pro těhotné ženy díky kyselině listové, minerálům, vitamínům a ostatním živinám, které napomáhají správnému vývoji plodu
  • obsahuje železo, vlákninu, bílkoviny, hořčík, zinek a draslík, přičemž existují studie, které prokazují, že lidé, kteří konzumují potraviny s vysokým podílem draslíku, mají nižší krevní tlak
  • je bohatým zdrojem látek, které pozitivně působí na náš zrak. Mezi ně se řadí betakaroten, lutein a zeaxantin.
  • má výborné antioxidační účinky
  • proslýchá se, že má také protirakovinné účinky
  • odvádí z těla přebytečnou vodu
  • podporuje trávicí systém

Pěstování

Název dýně Hokaido zní sice exoticky a v pěstitelích budí představu náročné rostliny. Ve skutečnosti je to však nenáročná plodina. Dobře se jí povede v půdě bohaté na živiny, proto byste měli místo výsadby smíchat se zeminou s kompostu. Důležitý je dostatek prostoru. Rostlina bude mít více než metr v průměru a budou ji tvořit plazivé oddenky, které je vhodné zaštipovat, aby byla úroda kvalitnější. Hokaido je také třeba dostatečně zalévat. Rostlina potřebuje teplé a slunné místo. Pokud máte strach z napadení plísněmi, mějte po ruce přípravek FUNGHI-STOP.

Pozor na pěstování dýně Hokaido společně s dalšími druhy tykví, například s cuketami. Dostane-li se na dýni pyl z příbuzných cuket, může dojít ke zkřížení a úroda by nemusela být tak kvalitní.

Sklízení

Na sklizeň pestrobarevné úrody si budete muset počkat až do konce srpna. Že je dýně zralá, poznáte jednoduše podle sytě oranžové barvy slupky. Dýně by měla mít pevnou strukturu. Dalším poznávacím znamením je stopka. Ta by měla jevit známky zasychání a dřevnatosti. Přezrálé dýně poznáte opět podle barvy (začínají blednout), tím pádem ale ztrácí jednu ze svých cenných látek – betakaroten.

Skladování

Pro skladování dýně platí několik zásadních pravidel. Dýni vyhovuje chlad, nikoliv vlhko. Proto bývá skladování ve sklepních prostorách nevhodné. Stopku neoddělujte, nechte ji zaschnout a odřízněte ji až před samotným zpracováním dýně. A co se semínky? Ta usušte a uschovejte na další rok. Pokud jich je hodně, můžete část z nich opražit a servírovat jako zdravou náhražku chipsů.