14.11.2022

Procházeli jste se podzimní zahradou a všimli jste si, že kůra ovocných stromů je pokrytá lišejníky a mechem? To nevěstí nic dobrého.

Lišejníky stromům sice neškodí, ale mohou sloužit jako zimoviště různých parazitů. Často přezimujícím parazitem bývá například obaleč jablečný, který kromě jabloní napadá také stromy ořešáků, slivoní, meruněk či hrušní.
Mechový porost je o dost zákeřnější. Svými kořínky dokáže prorůst kůrou a vstřebávat živiny, které jsou důležité pro životaschopnost stromu.
K odstranění mechového a lišejníkového porostu nepotřebujete žádné speciální nářadí. Možná vás překvapí, že vám bude stačit špachtle, starý list z pilky na železo, kartáč, rýžový kartáč, kus provazu nebo štětka na wc. Zkrátka věci, které se většinou válí v každé kůlně nebo dílně.


Před samotným čištěním byste měli pod strom natáhnout plachtu nebo jinou krytinu, která zachytí odpad oškrábaný ze stromu. Pokud byste ho nechali ledabyle ležet na zemi, mohlo by se stát, že se škůdci jednoduše přestěhují. Nejlépe uděláte, když oškrábaný odpad hned spálíte.

Špachtlí nebo listem pilky seškrabejte nános lišejníků a mechu. Pokud je nános pevně zakořeněný, nebojte se přitlačit. Pro dočištění můžete použít rýžový kartáč. Je-li nános mechu i v záhybech větví, existuje jeden snadný fígl. Vezměte kus provazu, přehoďte ho přes větev a s použitím trochy síly, přejíždějte provazem ze strany na stranu. S dočištěním špatně přístupných míst vám může pomoci také štětka na wc (nepoužitá!).

Společně s lišejníky a mechy oškrabejte z kmenů a větví také starou kůru neboli borku. Jde o odumřelé vrstvy kůry a lýka, ve které se také může ukrývat obaleč jablečný nebo vlnatka krvavá.

Takto očištěné stromy je dobré nabílit přesně tak, jak to dělali už naši prapradědečkové. Dobře totiž věděli, že v zimě dochází k velkým výkyvům teplot a kůra stromů tím trpí. Vytváří se na ní praskliny, které mohou být a poškozený strom může být pak náchylný k infekcím. Ani bílá barva nátěru není náhodná. Bílá barva odráží sluneční paprsky a kůra stromů se tak zahřívá pomaleji. Když pak k večeru udeří mrazy, není rozdíl teplot tak vysoký. K potírání stromů se běžně používá 20 % roztok hašeného vápna (hydroxidu vápenatého). Dnes už ale můžete v zahradnických potřebách pořídit hotový nátěr.

Na jaře pak doporučujeme chránit ovocné stromy před škůdci pomocí přípravku INSECT-STOP.

 

Iva Šimonková