MÍSTO BALKONOVÉ POUŠTĚ UKLIDŇUJÍCÍ OÁZA

02.06.2020

MÍSTO BALKONOVÉ POUŠTĚ UKLIDŇUJÍCÍ OÁZA

Pokud patříte mezi majitele balkonů a teras směřovaných na jih, možná každý rok řešíte otázku, jaké odolné rostliny zvolit, aby váš balkon nepřipomínal Saharu. Máme pro vás pár tipů na suchomilné rostliny, které vystačí s malým množstvím vody, a přesto dokážou vypadat nádherně.

Lomikameny snesou hodně
Hledáte-li opravdu odolné balkonové rostliny, které zajímavě kvetou, ale zároveň nepotřebují téměř žádnou péči, pak jsou lomikameny (saxifragy) těmi pravými. Na výběr máte ze stovek druhů a při jejich správné kombinaci se z jejich květů můžete radovat od dubna do listopadu. Ani zazimování není problém, rostliny jsou mrazuvzdorné.

Z terasy přímo do vázy
Mavuň, echinacea či floxy. Květy těchto nenáročných rostlin mohou zdobit váš balkon nebo terasu a zároveň být v mžiku ozdobou vašeho stolu. Echinacea, neboli třapatka nachová, je navíc velmi užitečnou léčivkou.

Opomíjené traviny
Máte-li dostatek prostoru, použijte různé traviny, které nádherně dotvoří balkonové zátiší. Traviny se nemohou honosit barevnými květy, zato však nabízí jemnou tóninu barev od purpurové, modrozelené až po žlutou či hnědou. Když se do travin lehce opře vítr, můžete se nechat unášet jemnými šumivými tóny. Mezi oblíbené traviny patří kostřava, pampová tráva nebo lalang válcovitý.

Voňavé a užitečné bylinky
Balkon si můžete provonět bylinkami pocházejících ze Středozemí. Teplo a sucho vyhovuje například levanduli, rozmarýnu či tymiánu.

Vytvořte si miniskalku
Kreativci si mohou libovat ve vytváření miniaturních skalek, které se budou skládat z různých kamenů, netřesků, zakrslých jehličnanů, lze zakomponovat i suché kroucené větve borovic. Do skalek se také výborně hodí již zmíněné saxifragy.

Květinami vašemu balkonu vdechnete život. Uvidíte, kolik včel, motýlů a čmeláků přilákají voňavé a barevné květy rostlin.

 

Iva Šimonková