(NE)BIO ODPAD

03.11.2020

Třídění odpadu se stává čím dál tím víc rozšířeným zvykem. Je lehké rozdělit plast od papíru, ale jak je to s bioodpadem? Co všechno se něj považuje a kam s ním? Zahrádkáři mívají jasno, se vším organickým rovnou na kompost. Ale pozor, není to tak úplně pravda.
Kvalitní kompost by se měl skládat z takzvaných zelených a hnědých složek. Zelené složky tvoří posekaná tráva, zbytky ovoce a zeleniny či zahradní odpad, hnědými složkami jsou piliny nebo nadrcené větve.

Co tedy do kompostu (ať už zahradního nebo domácího) určitě NEpatří?
- stolní oleje a jiné tuky
- zbytky masa (Dochází totiž ke hnití, proces kompostování je tak narušen. V kompostu není dostatečně vysoká teplota, aby došlo ke zničení původců chorob)
- mléčné výrobky
- kosti (Velmi dlouho se rozkládají, můžete ale kosti rozdrtit na moučku, která bude bohatá na fosfor. Ten podporuje hlavně tvorbu květů).

Co je naopak pro kompost vhodné vyjma ovoce, zeleniny a posekané trávy?
- čajové sáčky (jsou-li sáčky kompostovatelné)
- vaječné skořápky (obohatí kompost o vápník, skořápky je ale vhodné nadrtit)
- kávová sedlina (ta může přilákat žížaly)
- zbytky rostlin

Některé odpady se liší!
Například zvířecí exkrementy. Do kompostu můžete vyhazovat pouze výměšky býložravých mazlíčků (králíci, morčata). Exkrementy všežravých zvířat (psi, kočky) dejte raději do popelnice.
Pokud se rozhodnete do kompostu přidat piliny, měly by být z čistého dřeva, ne z dřevotřísky, která je lepená.
Ani popel není jeden jako druhý. Kompostovat se dá popel z čistého dřeva, naopak popel z uhlí do kompostu nepatří.

Fámy se šíří i kolem kompostu
To se týká například slupek z tropického ovoce nebo spadaného listí. Podle některých rad tyto suroviny do kompostu také nepatří. Jak to tedy je?
Zbytky z exotických plodů do kompostu vkládat můžete. Mikroorganismy rozkládající obsah kompostu nerozlišují, zda se jedná o plody vypěstované v tropech nebo v České republice.
Také je obecně rozšířenou fámou, že se spadané listí (např. z ořešáku) v kompostu nerozloží. Ale jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Listy z ořechu, dubu, hrušně, břízy nebo akátu mají na svém povrchu tzv. kutikulu. Jedná se o ochranou voskovou vrstvu, která chrání listy před nadměrným odpařováním vody. Pokud se tyto listy kladou do kompostu ve vodorovné vrstvě, vytvoří voděodolnou krustu, která nezkompostuje. Aby se listí rozložilo, je třeba ho s ostatním odpadem promíchat nebo mezi vrstvy přidat trochu zeminy. Listí lze také pomocí sekačky nadrtit na menší kousky, ty pak lépe tlejí.

Věděli jste, že…?
- součástí kompostu může být i kartonový papír? Podmínkou je, že papír musí být čistý, bez potisku a natrhaný na malé kousky.
- žvýkačka nepatří mezi bioodpady? Základem žvýkačky je syntetická guma, která se velmi špatně rozkládá.