NOVINKY VE VÝVOJI PŘÍPRAVKU PRO PODPORU ZDRAVÍ VČEL

18.10.2021

Vývoj přípravku pro podporu zdraví včel – novinky v roce 2021

 

V letošním roce pokračoval výzkum v oblasti využití rostlinných silic pro zlepšení zdravotního stavu včelstev probíhající za spolupráce společnosti 1. Aromaterapeutická KH a.s. a Jihočeské univerzity. Výzkumné práce se uskutečnily na pilotním experimentálním včelíně Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Obr. 1). Testování se týkalo zejména parazitického roztoče Varroa destructor (Obr. 2), který způsobuje včelařům velké škody po celém světě. V první řadě bylo nutné otestovat bezpečnost rostlinných silic pro včely i včelí plod. V případě dospělých včel byly k tomu účelu použity laboratorní Petriho misky jako klícky a mikrozkumavky nebo laboratorní špičky jako krmítka s cukerným těstem (Obr. 3). Založené misky byly uchovávány v termostatu za konstantních podmínek (Obr. 4). Rostlinné silice byly testovány v různých dávkách.

Dále bylo potřeba optimalizovat metodu testování rostlinných silic na včelí larvy. Testování probíhalo na plodových plástech v prostředí mateřského včelstva (Obr. 5). Pozice testovaných včelích larviček byla označena na průhledné folii (obr. 6) a plodový rámek vložen zpět do úlu (Obr. 7). Po 24 hodinách byl hodnocen vliv na včelí plod.

Na základě hodnot z výše uvedených pokusů byly zvoleny bezpečné koncentrace rostlinných silic, které byly dále testovány na roztočích.  Test s roztoči probíhal stejně jako testování silic na včelách s tím rozdílem, že ke včelám byli přidáni roztoči (Obr. 8). Následně se posuzovala mortalita včel i roztočů. První výsledky jsou již zpracovány a budou představeny na mezinárodní konferenci Agrosym 2021 v Sarajevu. Vy se na ně můžete těšit v jednom z našich dalších článků, které chystáme.

Nakonec byly nejvhodnější koncentrace vyzkoušeny v pilotním experimentu na včelích oddělcích (mladé slabší včelstvo) v podmínkách standardní včelařské praxe (Obr. 9). Prvotní výsledky ukázaly nezávadnost pro včelstvo a slibnou účinnost proti roztočům. Je však ještě nutné optimalizovat tuto metodiku, vyzkoušet různé způsoby aplikace rostlinných silic, stejně jako jejich dávku, možné kombinace a vhodné nosiče. Tyto otázky budou hlavní prioritou výzkumu pro následující rok. Předpokládáme, že v příštím roce již bude možné testovat vzorky silic ve včelařské praxi ve větším měřítku, což je jeden z posledních kroků tohoto výzkumu.

Ing. Petr Mráz

Ing. Marian Hýbl

 

Obr. 1: Pilotní experimentální včelín Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity

 pilotní včelín

Obr. 2: Sběr roztoče Varroa destructor

 sběr

Obr. 3: Klícky se včelami

klícky

Obr. 4: Misky v termostatu

misky

Obr. 5: Test rostlinných silic na včelí plod

test silic

Obr. 6: Kontrola buněk s včelími larvičkami označených na průhlené folii

kontrola buněk

Obr. 7: Místo pro vložení plodového rámku

místo pro rámek

 

Obr. 8: Zakládání pokusu se včelami a roztoči

základ pokusu

 

Obr. 9: Testování rostlinných silic v oddělcích

test silic v oddelcich