ODOLNÉ POKOJOVKY PRO ZAČÁTEČNÍKY

24.11.2021

ODOLNÉ POKOJOVKY PRO ZAČÁTEČNÍKY

Zařizujete si novou domácnost nebo chcete jen oživit tu stávající? Pokojové rostliny jsou rozhodně super volbou. Jejich zelená barva dodá prostoru svěžest a navíc rostliny fungují jako čističky vzduchu. Jenže i rostliny potřebují péči, a pokud patříte mezi zapomnětlivce a lajdáky, může se stát, že z krásných pokojovek zbydou jen suchá torza. Proto přicházíme s několika tipy na nenáročné pokojové rostliny, které jen tak někdo nezahubí.

Zelenec je opravdu nenáročnou stálicí českých domácností. Tato rostlinka má krásné dlouhé zelené listy s bílým středem. Zelenec má rád pravidelnou zálivku, ale dokáže přežít i se sklerotikem. Jeho obrovskou výhodou je, že jeho listy nejsou jedovaté, což oceníte, pokud sdílíte domácnost s dětmi a domácími mazlíčky.

Řasokoule je nápaditou designovou záležitostí, která každého zaujme na první pohled. Pochází z chladných jezer severní polokoule a jediné, co k životu potřebuje, je dostatek vody (nejlépe říční nebo dešťové) a světla (ne přímé slunce). Řasokoule se pěstuje ve skleněných nádobách a nijak se nepřihnojuje. Žije z procesu fotosyntézy. Vodu byste měli měnit alespoň jednou za dva týdny. Dnes už se prodávají dokonce i designová akvária pro pěstování řasokoulí.

Scindapsus velmi dobře snáší přítmí a chlad, takže se skvěle hodí do tmavých chodeb nebo severně orientovaných místností. Této pokojovce se bude nejvíc líbit na polici nebo skříni, ze které bude moct spouštět své dlouhé zelené liány.

Dracena dokáže svým palmovitým vzhledem vaši domácnost proměnit na místo s exotickým nádechem. S palmami ale nemá nic společného, byť se jim hodně podobá. Patří do čeledi agáve. Její pěstování zvládne i naprostý amatér. Draceně stačí mírná zálivka, dobře jí dělá také rosení listů.

Potos je podobně jako Scindapsus šplhavice, proto mu vyhovuje umístění ve výšce, aby mohl spouštět své neuvěřitelně dlouhé výhony. Vyhovují mu světlejší místa a při dostatečné zálivce hravě snáší letní horka. Ale nedělá mu potíže ani teplota okolo 10 °C třeba na chodbě či verandě.

Zamiokulkas je další nenáročnou exoticky vypadající pokojovkou, která si vystačí s mírnou zálivkou a ve světlé místnosti. Zálivku přizpůsobte ročnímu období a stanovišti. Abyste rostlinu nepřelili, máme pro vás jednoduchý tip, jak poznat, že rostlině ještě voda nechybí. Vezměte špejli a zapíchněte jí do zeminy. Přichytí-li se na špejli hlína, znamená to, že zálivka ještě není třeba. V létě můžete zamiokulkas přestěhovat i na balkon, ale pozor na přímé slunce!

 

Kromě řasokoule potřebují všechny výše zmíněné pokojovky kvalitní zeminu. Proto vám doporučujeme do každého substrátu přidat sypký přípravek PLANT-PROTECTOR, který obsahuje pokrutiny z neemu indického a dodá rostlinám potřebné živiny a zvýší jejich obranyschopnost při napadení škůdci.

 

Iva Šimonkouvá