PĚSTOVÁNÍ POKOJOVÝCH ROSTLIN S AROMAFLOROU

01.05.2021

PĚSTOVÁNÍ POKOJOVÝCH ROSTLIN

Většina z nás má doma své malé zelené království, o které s láskou pečujeme. Avšak i při velké péči se mohou vyskytnout problémy, a naši zelení kamarádi mohou chřadnout až odumřít. Nadbytek nebo nedostatek zálivky, vzdušné vlhkosti, tepla a světla obvykle napomáhá škůdcům a chorobám, což může být v nejhorším případě pro rostlinu osudné. Právě v zimě jsou totiž rostliny na napadení nejrůznějšími chorobami a škůdci nejcitlivější.

 Problémy s rostlinou mohou začít již chybnou zálivkou. Přelití nebo chladný průvan jsou příčinou žloutnutí a opadávání listů, hnědé listy jsou pak obvykle příčinou nedostatku vody nebo světla. Chybou také může být příliš mnoho tepla.

Napadení škůdci

Škůdci mohou napáchat na rostlině mnoho zlého. Pokud navíc neuděláme včas nic proti jejich rozšíření, zvládnou rostlinu vážně poškodit. Bohužel se však mnohdy jedná o tak drobné organismy, že si jich všimneme až na poslední chvíli. Nejčastějšími škůdci napadajícími pokojové rostliny jsou mšice, svilušky, puklice, třásněnky nebo červci. S některými v boji zatočíme již při prvním zásahu, u jiných je třeba zásah opakovat. Pro ošetření napadených rostlin se výborně hodí přípravek INSECT-STOP (5-30 ml/L), avšak dodržujte instrukce uvedené na příbalovém letáku, abyste nakonec vy sami nestali škůdci svých zelených miláčků.

Napadení houbovými, bakteriálními nebo virovými infekcemi

Rostliny, které jsou oslabené nevhodnými podmínkami pro růst, obvykle snadno onemocní chorobami. V tomto případě musí být pomoc skutečně rychlá. Většinou jsou totiž rostliny napadeny plísní nebo hnilobou kmínku nebo kořenů. Pokud není hniloba příliš rozšířená, je ještě možné rostlinu zachránit. Postiženou část odřízneme a napravíme chybu při pěstování, která chorobu způsobila. Rostlinu ošetříme Přípravkem FUNGI-STOP (5-30 ml/L). Pokud jsou napadeny plísní, korkovitostí či skvrnitostí listy, odstraníme je.

Pokud rostlina chřadne a zemina má přesto správnou vláhu, je nutné rostlinu přesadit a zkontrolovat kořeny (i tam mohou být škůdci). Zjistíme-li, že kořeny jsou v pořádku, rostlinu přesadíme do dobré zeminy a většího květináče. Jestli-že zjistíme, že na kořenech je nemoc či škůdce, že kořeny zahnívají, rostlinu opět přesadíme. Dobře jí promyjeme a ošetříme kořeny, napadené části kořenů odstraníme. Před přesazením však do zeminy přimícháme přípravek PLANT PROTECTOR, který pomůže zlepšit obranyschopnost rostliny, působí na případné půdní škůdce a zároveň má výborný hnojivý účinek. Jestli je zemina i kořeny v pořádku, a přesto rostlina stále neprospívá, příčinou bude nedostatek světla a špatná vlhkost vzduchu.

Ing. Michael Švorc