PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI-FI

24.02.2023

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI-FI

 

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí. I když už je polovina zimy za námi, není dobré polevovat v posilování naší imunity. Rad a receptů existuje spousta, ale v posledních letech se velké oblibě těší zázvor na mnoho způsobů. Věděli jste, že si tenhle kořen s pikantní štiplavou chutí můžete vypěstovat doma? Nyní je na to ideální čas!

Zázvor v sobě kromě své pikantnosti skrývá obrovské množství antioxidantů, díky kterým pomáhá z těla odvádět nežádoucí volné radikály. Léčivé účinky se zázvoru připisují již stovky let, ale teprve novodobé výzkumy prokazují, že působí proti bakteriím a virům, má také protizánětlivé a antiparazitární účinky. Navíc žvýkání kořene před jídlem zvyšuje produkci žaludečních kyselin, pomáhá předcházet plynatosti a bolestem žaludku.


Pro pěstování domácího zázvoru si vyberte nejlépe čerstvý a nepoškozený oddenek, který nenese známky napadení plísněmi. Pokud je zázvor trochu seschlý, ponořte ho přes noc do vody. Oddenek můžete zasadit celý nebo ho rozdělit na více částí, záleží na jeho velikosti. Každý díl by měl mít alespoň dva vegetační pupeny (očka). Oddenky pak vložte do květináče se substrátem a přihrňte tenkou vrstvou zeminy. Pamatujte, že očka musí směřovat vzhůru. Pro začátek bude stačit květináč o průměru 20 cm, nemusí být ani příliš hluboký. Později můžete rostlinu přesadit do větší nádoby. Zázvor bude pro svůj růst potřebovat dostatek vláhy a také velké množství živin. Ideální volbou je dobře propustný substrát nebo směs písku a zralého kompostu. Nemáte-li přístup ke kvalitnímu kompostu, můžete substrát obohatit přidáním sypkého přípravku PLANT-PROTECTOR, který dodá rostlině potřebné živiny a díky jeho složení navíc pomůže ochránit oddenky proti vzniku plísní a chorob.

A co dál? Zázvor je tropická rostlina, proto není vhodné ho pěstovat pouze v zahradních podmínkách. Jeho růst ohrožují teploty již kolem 10 stupňů. Proto zázvoru vyberte teplé a světlé místo v bytě. Prvního výhonku se můžete dočkat přibližně po třech týdnech od zasazení. Pokud se vám zdá, že zasazený kousek zázvoru klíčí příliš dlouho, je možné, že byl kořen ošetřený látkami zpomalujícími klíčení. Postupem času dosáhne výhonek výšky kolem 70 cm. Během léta je možné přestěhovat zázvor ven, ale chraňte ho před přímými slunečními paprsky a také dávejte pozor na vítr, který by mohl rostlinu polámat.

Pozornost věnujte zázvoru po celou dobu růstu. Mohlo by se stát, že se stane terčem žravých či savých škůdců. Zelené listy rostliny mohou napadnout například mšice. V takovém případě doporučujeme použít přípravek INSECT-STOP, který obsahuje olej ze zaderahu indického a éterické oleje z tymiánu, saturejky a pelargonie. Díky účinkům zaderahu dojde během několika hodin k utlumení požerové či savé aktivity škůdců. I tak je ale nezbytné postřik opakovat dle návodu, aby byla zasažena všechna vývojová stádia škůdců.

Přibližně po 9 měsících od zasazení budou jindy zelené listy rostliny postupně žloutnout a zasychat. Není to známka toho, že by zázvoru něco sházelo. Naopak… Dostal od vás vše, co potřebovat a takto vám dává najevo, že vaše píle je u konce a vy můžete začít sklízet oddenky schované pod zemí.

 

Iva Šimonková