PĚSTUJEME SALÁTOVÉ BYLINKY

23.03.2022

PĚSTUJEME SALÁTOVÉ BYLINKY

Zdražování se nevyhýbá nikomu a ničemu. Nárůst cen se bohužel dotknul také salátových bylinek, což vede k tomu, že je lidé jednoduše vyškrtávají ze svých jídelníčků. Ale to je obrovská chyba, zvláště když si tyto rostlinky můžete jednoduše vypěstovat doma a nepotřebujete na to ani zahradu.

Polníček kozlíček je asi nejpoužívanější salátovou bylinkou. Pro svou jemnou chuť a krásnou zelenou barvu ji mají v oblibě i děti. Do vysévání polníčku se můžete pustit hned, potřebuje jen lehký substrát bohatý na živiny. Semínka vysévejte do truhlíků asi 1 cm hluboko. Mezi semínky dodržujte rozestup asi 5 cm, aby měly mladé rostlinky dostatek prostoru pro tvorbu listových růžic. Polníček má rád vlhkou půdu a dostatek světla, ne však přímé slunce. Na první lístky polníčku si chvilku počkáte, začne klíčit do tří týdnů. Celé růžice drobných listů můžete vytrhávat již 40 dní po zasetí. Otrháváním jednotlivých lístků riskujete oslabení a úhyn celé rostliny. Po omytí ho můžete hned konzumovat.
V listech polníčku se skrývá velké množství vitamínu C (uvádí se až 60 mg/100 g, což je mnohem víc než v citrusech). Dále je bohatý na provitamín A, kyselinu listovou, železo, hořčík a další. Při dlouhodobé konzumaci podporuje krvetvorbu a látkovou výměnu.

Baby špenát se také řadí mezi velmi oblíbené salátové bylinky. Pěstovat ho můžete v truhlíku stejně jako výše zmíněný polníček. Bohaté úrody se dočkáte jedině, umístíte-li oseté truhlíky do chladnější místnosti. Od jara do podzimu dopřejte špenátu raději polostín, v tropických letních dnech mu bude nejlépe v úplném stínu. Samozřejmostí je také bohatá zálivka a kvalitní kyprá půda bohatá na živiny. První sklizně se můžete dočkat už 3 týdny po výsevu. Špenátové lístky jsou skvělým zdrojem betakarotenu, vitamínu B a C. Najdete v něm také vysoké množství draslíku, hořčíku a železa.

Rukola je známá svou nahořklou lehce štiplavou chutí. Je pravda, že děti ji moc nemusí, ale dospěláci si na ní rádi pochutnávají v salátech nebo z ní připravují chutné pesto. Tato salátová bylinka obsahuje velké množství vitamínů C, K a minerálů (vápník, draslík, hořčík nebo fosfor). Rukolové lístky jsou také dobrým zdrojem antioxidantů. Další nespornou výhodou je velmi krátká čekací doba na první lístky, které můžete sklízet už po dvou týdnech, pokud semínka vysejete na dostatečně vlhkou buničitou vatu. Semínkům v truhlících to trvá trochu déle (6 – 8 týdnu po vysetí).

Dubáček je oblíbený pro svou nasládlou oříškovou chuť. Proto si na něm pochutnají i mlsné jazýčky dětí. Navíc mohou být listy salátku různobarevné, tudíž s nimi krásně a zajímavě ozdobíte každý pokrm. Stejně jako předchozí salátové bylinky obsahuje dubáček spoustu vitamínů A, B, C, E a také velké množství minerálů, např. hořčík, vápník, železo či vlákninu. Tolik cenných živin v malé nenáročné rostlince. Ano, ani dubáček nepotřebuje k růstu super speciální podmínky. Pro svůj růst žádá jen dostatek vláhy a kvalitní hlinitopísčitou půdu. Jednotlivé salátové lístky můžete sklízet už po šesti týdnech.

Všechny zmíněné salátové bylinky mají velice krátkou vegetační dobu. Pro svůj rychlý růst tak potřebují velké množství živin, které získávají z půdy. Abyste semínkům salátu zaručili dostatečné množství živin, doporučujeme před výsevem přidat do substrátu sypký přípravek PLANT-PROTECTOR. Účinné látky tohoto přípravku jsou kořeny vstřebávány do všech částí klíčících rostlin. Tím je zajištěna jejich ochrana před napadením škůdci či chorobami. Pro pěstování salátových bylinek doporučujeme smíchat 5 g PLANT-PROTECTORU s 1 l substrátu.

Bohatou salátovou úrodu po celý rok!

 

Iva Šimonková