PĚSTUJTE JAHODY S AROMAFLOROU

09.05.2022

PĚSTUJTE JAHODY S AROMAFLOROU

Není nad domácí jahody… jsou sladké jako med a ta vůně! Jak ale docílit co nejbohatší úrody? Pokud jste nestihli sazenice jahod zasadit na podzim, nezoufejte. Stihnete to ještě teď na jaře.
Důležité je poskytnout sazenicím kvalitní prostředí, aby rychle zakořenily a začaly rychle kvést. Pro jarní sadbu jsou určeny různé odrůdy tzv. frigo sazenic, které se při správných podmínkách rychle rozrůstají. Jak se odlišují od jiných sazenic? Jde o rostliny, které byly sklizeny na podzim. Po odstranění listů, kdy rostlině zbude jen srdíčko a kořeny, se sazenice ukládají do chladících boxů, kde přečkají až do jara.

S výsadbou počkejte do příchodu opravdového jara, kdy budou denní teploty stabilně převyšovat 10° C. Jahodám vyberte slunné místo, pozor dávejte na průvan. Půda by měla být kyprá nejlépe hlinitopísčitá a samozřejmě bohatá na živiny. Pokud máte strach, že je půda vyžilá, můžete do ní zapravit zralý kompost, ne hnůj! Ten lze použít pouze na podzim. Teď na jaře už by se nestihl správně rozložit a sazenice by spálil. Pokud nemáte přístup ke kvalitnímu kompostu, doporučujeme k obohacení půdy použít sypký přípravek PLANT-PROTECTOR, který kromě toho, že dodá rostlinám potřebné živiny, také posílí jejich obranyschopnost proti škůdcům a chorobám. PLANT-PROTECTOR je nutné předem smíchat s částí substrátu. Takto obohacený substrát dejte do připravených jamek pro jahodové sazenice. Při ukládání sazenice dávejte pozor na kořínky, které musí směřovat dolů, neměly by být přehnuté nebo zkroucené. Srdíčka sazenic musí být zároveň se zemí. Sazenice poté přihrňte substrátem bez PLANT-PROTECTORU, tak zajistíte správné působení sypkého přípravku. Více informací o správném používání PLANT-PROTECTORU naleznete na stránkách AROMAFLORY. Pokud se chystáte zasadit jahody do truhlíku, bude stačit 5 g sypké směsi na 1 l substrátu. Při výsadbě do volné půdy použijte 10-20 g na 1 l substrátu.

Na první lístky jahodových sazenic se za příznivých podmínek můžete těšit už po dvou týdnech od zasazení.

 

Iva Šimonková