PŘIPRAVTE POKOJOVKY NA ZIMU

24.11.2021

PŘIPRAVTE POKOJOVKY NA ZIMU

Možná se to nezdá, ale i pokojové rostliny dostaly přes léto zabrat. Pilně rostly a kvetly, aby dělaly z vaší domácnosti útulné a krásné místo. Pokud chcete, aby stejnou parádu dělaly i příští rok, měli byste jim věnovat náležitou péči.

V první řadě bude třeba poskytnout rostlinám dostatek živin. Nový substrát smíchejte s přípravkem PLANT-PROTECTOR, ten obsahuje aktivní látky, které posilují obranyschopnost rostlin. Ještě než rostliny zasadíte, zkontrolujte květníky. Mohou být napadeny plísněmi, které by znehodnotily nový substrát. Pokud plíseň v květináči skutečně objevíte, vymyjte ho a pro jistotu ho ještě vydezinfikujte THYMICONEM.

Kontrolovat byste měli i samotné rostliny, a to nejen při přesazování, ale v průběhu celé zimy. Květiny mohou být snadno napadeny různými parazity, kteří se na podzim stáhli ze zahrad do domácností. Mezi nejčastější škůdce patří svilušky, molice, puklice nebo mšice. Napadení se projevuje deformací či skvrnitostí listů. Důležité je kontrolovat i spodní strany listů! V případě, že nějakého škůdce objevíte, použijte přípravek INSECT-STOP, který obsahuje rostlinné a éterické oleje z tymiánu, saturejky či pelargonie, odpuzující různé parazity. INSECT-STOP můžete používat také na preventivní postřik s nízkou koncentrací 5-10 ml přípravku na 1 litr vody alespoň jednou za měsíc.

Vyjma parazitů mohou pokojové rostliny ohrozit také plísně, houby a choroby. Nejčastější chorobou pokojových rostlin je například plíseň šedá, která napadá přelité a málo větrané rostliny, dále padlí, projevující se bílým pomoučením listů a případně květů nebo kořenová hniloba, jejímiž příznaky jsou postupné žloutnutí, blednutí a opadání listů. Rostliny napadené těmito chorobami postupně odumírají. Preventivní aplikace přípravku FUNGHI-STOP pomáhá chránit pokojové rostliny proti plísním a chorobám. Přípravek aplikujte také v případě, že se na rostlinách plíseň již uchytila.

Pokud objevíte škůdce či plíseň na rostlině během přesazování, neošetřujte rostlinu hned. Po výměně substrátu jí dejte pár dní klidu pro ustálení metabolizmu a obnovení růstu kořínků.

 

Iva Šimonková