PEČUJEME O POKOJOVÉ ROSTLINY ŠETRNĚ A BEZ CHEMIE!

10.03.2021

Většina z nás má v domácnosti rostlinné kamarády, které občas napadají hmyzí škůdci. V mnoha případech to znamená použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které však naše rostliny učiní jedovatými pro nás a naše okolí. Proto se budeme v tomto krátkém článku zabývat ošetřováním rostlin pomocí přípravku INSECT-STOP řady Aromaflora.

 

Při napadení pokojových rostlin bychom měli nejdříve zjistit, jak se škůdce mohl dostat do vnitřních prostor. Jestliže jsme rostliny přesazovali, pak jsme si škůdce pořídili s koupeným pěstebním substrátem (platí u třásněnek, svilušek, smutnic a háďátek). V takovém případě se vyplatí koupit kvalitnější substrát, rostliny přesadit a květník prolít 1% roztokem přípravku INSECT-STOP. Ve většině případů je škůdce na rostlině už v obchodě, kde jsme rostlinu pořídili. Proto bychom všechny nově pořízené, nebo jen z venku přenesené rostliny, měli dát na 14 dní až 3 týdny do karantény, aby se škůdce nerozšířil po všech rostlinách v domácnosti. Škůdce na rostlině se zbavíme postřikovým roztokem o 1 - 3% koncentraci. Postřik provádíme tak, aby byl roztok rovnoměrně rozprostřen po celé rostlině (obě strany listů, stonky až k substrátu). Ošetření opakujeme podle potřeby zhruba po 5 dnech, což platí především při likvidaci štítenek, které jsou v porovnání se ostatními škůdci odolnější. V rámci úspor neaplikujte nižší koncentrace, než jsou uvedeny, rostlinám ani sobě tím nepomůžete, naopak si můžete vychovat odolné jedince škůdců. Přípravek působí na nejběžnější nepřátele pokojových rostlin – mšice, svilušky, třásněnky, štítenky, smutnice, molice a háďátka.

 

Přípravek INSECT-STOP účinkuje díky směsi rostlinných a esenciálních olejů, které mají synergický účinek (navzájem se podporují). Hlavní složkou je však olej ze semen stromu Azadirachta indica (Neem), obsahující látku azadirachtin. Tato sloučenina je velmi podobná hmyzímu svlékacímu hormonu (ekdison). V případě kontaktu této látky s hmyzím škůdcem se narušuje hormonální metabolismus, a jedinec už není schopen se dále svlékat či rozmnožovat. Proto může pár dní trvat (v závislosti na druhu a vývojovém stádiu škůdce), než se požadovaný efekt dostaví. Azadirachtin díky své podobnosti s hmyzím svlékacím hormonem není nebezpečný pro člověka ani teplokrevné či studenokrevné obratlovce. Ve své domovině je strom Azadirachta indica dokonce používán v lidovém léčitelství, tudíž se opravdu není čeho bát.

 

Přeji Vám zdravou a krásně zelenou domácnost.
Bc. Michael Švorc