PLÍSNÍM SE LETOS DAŘÍ

26.07.2021

PLÍSNÍM SE LETOS DAŘÍ, CHRAŇTE SVOU ÚRODU

Letošní rok je bohatý na srážky. Dostatek vlhkosti a teplé počasí tvoří ideální podmínky pro vznik plísní. Poradíme vám, jak plíseň poznat a jak můžete svou úrodu ochránit.

Plíseň rajčat způsobuje houba phytophthora infestans, jedná se o nejnebezpečnější chorobu, která napadá celou rostlinu od stonků až po plody. Prvním příznakem napadení plísní jsou vodnaté skvrny šedozelené barvy na listech rajčat. Skvrny časem hnědnou a povrch rajčat je vrásčitý.

Okurkovou plíseň poznáte na první pohled. Listy jsou pokryty žlutozelenými skvrnami, na spodní straně listu se může také objevit šedočerný povlak. Následkem takového napadení je postupné usychání celé rostliny.

Plíseň se nevyhýbá ani bramborám, u kterých napadá nať i hlízy. Příznaky plísně jsou stejně jako u plísně rajčat. Způsobuje ji tentýž původce, a to houba phytophthora infestans.

U paprik se objevuje tzv. suchá plíseň, která se projevuje hnědnutím až zčernáním listů. Za vznikem této choroby však není nepříznivé počasí, ale neharmonická výživa rostlin, kterým chybí vápník.

Rostliny před plísní ochráníte nejlépe pravidelnou kontrolou zejména spodních stran listů rostlin. V boji s plísněmi vám také hodně pomůže preventivní postřik rostlin přípravkem FUNGHI-STOP. Pamatujte, že je nezbytné, abyste postřik aplikovali i do spodní části rostlin. Přípravek FUNGHI-STOP vám může pomoci i v případě, že se plíseň již objevila. Přesné dávkování přípravku pro konkrétní rostlinu najdete v příbalovém letáku.

Iva Šimonková