POKVETE? NEPOKVETE?

24.11.2021

POKVETE? NEPOKVETE?

Vánoční tabuli dokonale ozdobí bohatě kvetoucí vánoční kaktus. Jenže se stává, že desítky okvětních pupenů opadají dříve, než stačí rozkvést. Proč se to stalo a jak takové škodě předejít? Poradíme vám…

Ač jsou kaktusy proslulé svou houževnatostí, vánoční kaktus je v době kvetení výjimkou. Nejčastější chybou, kvůli které rostlina shazuje svá poupata, je neustálé stěhování z místa na místo. Kaktus je v době kvetení velice citlivý na změnu prostředí. A tak můžete v dobré víře, že mu poskytnete třeba více světla než na původním stanovišti, ztratit velké množství poupat. Ale stálé místo není jedinou podmínkou jindy nenáročného kaktusu. Aby vůbec nasadil poupata, potřebuje krátké dny, velice mírnou zálivku a především chlad. Vyhovuje mu teplota od 10 do 15 °C, ale nepočítejte s tím, že kaktus vytvoří poupata v chladné místnosti přes noc, potřebuje na to minimálně tři týdny.

Pokud se zadaří a kaktus se obalí květy, je třeba dát pozor na příliš rychlý přesun do tepla. Rostlinu přemístěte nejlépe v době, kdy jsou poupata zcela zavinutá a velká asi 2 mm. Rozkvetlému kaktusu vyhovuje teplota okolo 20 °C, můžete mu také dopřát více zálivky obohacené hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Jako každá rostlina i vánoční kaktus potřebuje ke svému růstu živiny. Proto neuděláte chybu, když rostlinu na jaře přesadíte do nové zeminy obohacené přípravem PLANT-PROTECTOR. Ten dodá rostlině potřebné živiny a navíc podpoří její obranyschopnost při napadení škůdci a houbovými onemocněními.

Věděli jste, že vánoční kaktus:

- pochází z Brazílie?
- nenajdete růst na zemi? Je tzv. epifytem. Roste vysoko v korunách pralesních stromů.
- opylují hlavně kolibříci?
- se v Čechách rozšířil v průběhu 19. století, kdy se provdaná dívka stěhovala ke svému choti s mladou rostlinkou kaktusu, který symbolizoval spokojené manželství?

 

Iva Šimonková