ZAVÍJEČ JAKO ZKÁZA KRUŠPÁNKŮ

05.05.2021

ZAVÍJEČ JAKO ZKÁZA KRUŠPÁNKŮ

Zdobí vaši zahradu živý plot z buxusů? Pak byste měli mít oči dokořán! V posledních letech jsou právě buxusy ve velkém napadány nenápadným, ale velmi agresivním škůdcem.

Buxus neboli zimostráz vždyzelený je stálezelený keř. Jeho původní domovinou bylo Středomoří, postupně se však dostal do Čech, kde se stal oblíbenou okrasnou dřevinou. Zahrádkáři si ho zamilovali pro jeho stálezelený svěží vzhled a snadnou údržbu. V posledních letech je ale chlouba zahrádkářů a zámeckých zahrad decimována nenápadným škůdcem zavlečeným z východní Asie. Housenky zavíječe zimostrázového hodují výhradně na buxusech, na kterých spořádají mladé výhonky i listy. Zavíječ je obrovský hladovec, který je schopný svou nenasytností zahubit celý keř a nezabere mu to ani moc času. Housenky zavíječe jsou navíc velmi zákeřné. Napadají hustý keř zevnitř a postupně se prožírají na povrch rostliny. Takže než si všimnete, že je váš buxus napadený, bude mít na kahánku. Proto je nezbytné věnovat buxusu hodně pozornosti.

Jak poznáte, že je váš buxus v nebezpečí? Zavíječová sezóna trvá přibližně od března do října. Během tohoto období je vhodné buxusy rozhrnovat a důkladně prohlížet. Pokud se v keři objeví drobné, husté, nepravidelné pavučinky, dorazil nezvaný host i k vám. Samozřejmě můžete zpozorovat samotné housenky s černými pruhy na hřbetě, lesklou černou hlavou a řídkými chloupky.

Z vlastní zkušenosti vím, že zbavit se tohoto žravého škůdce není vůbec jednoduché. Ano, na trhu najdete řadu chemických pesticidů, které zavíječe hned zahubí, ale jejich vliv na životní prostředí může napáchat víc škody než samotný zavíječ. Pokud pesticid aplikujete na buxus v době květu, je velká pravděpodobnost, že jím zasáhnete i včely, které buxus opylují. Pro včelu může být takový zásah fatální. Chemické pesticidy mohou být nebezpečné i pro vaše děti a domácí mazlíčky.

Ale jak ty žravé potvůrky rychle zastavit? Nám pomohly zahradní nůžky, kterými jsme keře ostříhali na minimum. Tím jsme zneškodnili stávající housenky. Následně jsme opakovaně aplikovali přípravek INSECT-STOP, který odpuzoval potenciální škůdce od našich buxusů. Výhodou tohoto přípravku je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Škůdce nehubí, ale odpuzuje. Díky svému složení neohrožuje vaše blízké, ani domácí mazlíčky a jeho tymiánovou vůni si rychle oblíbíte. Za pár týdnů buxusy nasadily nové výhonky a začaly se postupně zotavovat. Od té doby je dvakrát měsíčně důkladně prostřikujeme INSECT-STOPEM.

Pokud odhalíte napadení škůdcem na samém počátku a je vám líto keř hned stříhat, můžete použít INSECT-STOP následujícím způsobem s odstupem 5–7 dní:

  1. dávka - 10 ml přípravku na 1 l odstáté vody,
  2. dávka - 15 ml přípravku na 1 l odstáté vody,
  3. dávka - 15 ml přípravku na 1 l odstáté vody.

Při aplikaci postupujte dle návodu a průběžně kontrolujte stav keře.

 

Iva Šimonková